/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-21.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-22.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-223.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-224.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-235.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-246.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-26.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-24.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-25.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-27.jpg

/Files/images/psiholog/2021/изображение_viber_2021-01-21_18-34-215.jpg

Як повернутися до звичного життя після ізоляції?

Нам усім час від часу хочеться побути на самоті, далеко від натовпу й розмов із колегами. Але самотність усередині групи людей і самоізоляція на кілька місяців не одне й те саме. Така ізоляція може відбиватися на нашому ментальному стані: порушується сон, увага, логічне мислення, виникає гормональний дисбаланс.

Ми, напевне, уперше в житті проживаємо таку ситуацію, коли вимушено сидимо вдома. Так, деякі люди можуть порушувати правила, але все ж таки ми в самоізоляції. Можемо не розуміти того, яка це напруга для нашої нервової системи.

Дуже сильно порушені межі, і це також впливає на те, що можемо відчувати гнів. Але в багатьох людей гнів є під забороною. Нас дратує, що не можемо піти в улюблену кав’ярню, улюблений парк, у кіно з друзями, але ми придушуємо це роздратування всередині та ще більше виснажуємося. Тому що проживаємо зараз втрату своїх звичок, роботи, відпустки. Важливо чесно собі сказати: зараз є нова реальність і потрібно в ній жити.

Про посттравматичний синдром

Посттравматичний стресовий розлад, або ПТСР, – це тривожний розлад, викликаний зіткненням людини з важкими й стресовими подіями. Вони можуть бути різними, наприклад: трапилася аварія, хвороба, втрата рідних. У разі ПТСР людина знову й знову повертається до болісного епізоду через флешбеки або сни.

Ситуація, у якій ми зараз перебуваємо, має багато ознак того, що відбувається в разі ПТСР. Людина розуміє, що не може вплинути на події, усе відбувається проти її волі. І ми обмежені в такому психоемоційному стані.

Якщо людина відчуває серйозний дискомфорт і довготривалі наслідки, потрібно все ж таки працювати зі спеціалістом, оскільки дуже важко буде вийти з цього стану самостійно. Чому? Тому що тут потрібна тонка тактика, як нормалізувати цей стан.

Можна зараз і самотужки собі допомогти, говорити про свій стан із тим, хто тебе вислухає й підтримає. Тобто створювати навколо себе такий доброзичливий простір, спілкуватися одне з одним, не закриватися. Навіть коли ми вже повністю вийдемо з карантину й будуть виникати неприємні почуття, коли, наприклад, сідатимемо в громадський транспорт чи вітатимемося з кимось за руку, потрібно буде говорити про це.

Як екологічно виходити із самоізоляції?

Дуже важливо під час виходу із самоізоляції застосувати щадний режим. Намагатися дотримуватися звичок, які були під час карантину. Наприклад, якщо ви займалися вдома зранку спортом, не кидайте це, продовжуйте. Спорт – взагалі чудове запобігання депресивним станам.

Важливо подбати про свій графік і щоденні ритуали, обов’язково врегулювати сон. Під час стресу насамперед страждає саме він.

Тому як би це не було складно, але принаймні за тиждень до виходу в офіс за три години до сну варто обмежити гаджети, переглядання новин, вживати менше чаю й кави протягом другої половини дня, гуляти на свіжому повітрі хоча б пів години.

Справа в тому, що стрес – це потрапити в самоізоляцію й у ній перебувати, і також стрес – це виходити з неї.

Способи розслаблення.

Коли ми повернемося до звичайного життя, яке деякий час не буде для нас звичайним, важливо прислухатися до себе й навчитися розслаблятися.

Є практичні інструменти, які можна застосовувати будь-де:

-максимально напружити все тіло, буквально стиснути, наскільки це можливо, кожен м’яз, а потім розслабитися. Зробити кілька підходів;

-уявити, ніби ми надуваємося, як повітряна куля, і вдихати повітря через ніс. Потім через рот повільно-повільно видихати, уявляючи, ніби ця куля здувається;

-виділити час для тривоги. Тобто усвідомити, що зараз страшно й тривожно. Запитати в себе, що я можу зробити зараз? Зараз я можу, наприклад, приготувати тепле какао й випити його. А бентежитись і переживати я почну о 18:00, наприклад. І ми собі вирішуємо, що з 18:00 до 18:30 можна досхочу переживати;

-застосувати техніку «обійми метелика». Це техніка подолання ПТСР, яка була розроблена в Мексиці для дітей, що пережили ураган, щоб посилити відчуття безпечного місця й зняти стрес. Схрестіть руки на грудях так, щоб права кисть лягла на ліве плече, а ліва – на праве. Почніть повільні почергові постукування. Повторюйте разів вісім. Це допоможе подолати неспокій.

Важливий маркер: якщо понад два тижні ви матимете пригнічений стан, слід звернутися до психолога. Це тривожний симптом того, що може розвинутися депресія.

Мистецтво малих кроків

У процесі виходу із самоізоляції варто собі сказати, що ви не будете з тими ресурсами, з якими були до карантину, і це нормально. Дуже довгий час у всіх був порушений графік, ми зазнали багато втрат, обмежень, тому потрібен час, щоб повернутись в докарантинний стан.

Не намагайтеся форсувати події й одразу все надолужити, а рухайтесь малими кроками й лайте собі час на адаптацію.

Треба хвалити себе за найменші досягнення, не порівнювати себе не лише з іншими, а й з самими собою до карантину.

Скласти короткий графік на тиждень, який буде включати не лише робочі завдання, а й план відпочинку.

Водночас поставити собі уявну точку, коли ви хотіли б прийти в звичний режим.


/Files/images/psiholog/2020/изображение_viber_2020-04-23_19-46-20.jpg

/Files/images/psiholog/2020/изображение_viber_2020-04-23_19-46-201.jpg

/Files/images/psiholog/2020/изображение_viber_2020-04-23_19-46-212.jpg/Files/images/psiholog/2020/изображение_viber_2020-04-23_19-46-213.jpg

Книжка про коронавірус для дітей

У Британії видали книжку про коронавірус для дітей – завантажте її українською

Видання простою мовою відповідає для дітей віком 5-9 років на такі запитання:

(checkmark) що таке коронавірус?

(checkmark) як він передається?

(checkmark) що станеться, якщо його підхопити?

(checkmark) чи є ліки від коронавірусу?

(checkmark) чому деякі заклади, в які ми зазвичай ходимо, закриті?


/Files/images/distantsyne/21.jpg

ЯК У ПЕРІОД ЗАГАЛЬНОЇ ПАНІКИ ВБЕРЕГТИСЯ ВІД СТРЕСУ

Занепокоєння процвітає на невпевненості і невизначеності. У міру поширення коронавирусу, не отримуючи вичерпної інформації з джерел, що заслуговують на довіру і не маючи впевненості в адекватних діях держави щодо захисту своїх громадян і подолання кризи в умовах пандемії, люди починають відчувати уразливість і страх.

Визнайте свою тривогу і не намагайтеся її заперечувати

Не зациклюйтеся на негативній інформації

Обмежте час, що проводиться в соціальних мережах

Залишайтеся активним

Постарайтеся збалансувати харчування і лягати спати вчасно

Підтримуйте зв'язок з родиною і друзями

ЗМІ рясніють заголовками про нові спалахи коронавирусу в різних країнах світу, різкому збільшенні кількості хворих, закриття кордонів і припинення транспортного сполучення, підкреслюючи, що COVID-19 є унікальною загрозою. Спорожнілі полиці в магазинах, на яких стояли антисептик, туалетний папір, консерви, крупи і макарони тільки підсилюють занепокоєння.

А стрес, як відомо, послаблює імунітет, і чим більше ми піддаємося стресу, тим більш вразливими стаємо до вірусів.

Експерти з психічного здоров'я запевняють, що напруга, з якою ми оновлюємо новинну стрічку, мимоволі чіпляється за порожні полиці в магазині погляд і рука, що тягнеться забрати з них останню пачку макаронів, це здорова реакція. Тому що події, які відбуваються викликають занепокоєння. Еволюційно, нормально і корисно турбуватися про своє майбутнє в умовах реальної або навіть уявної небезпеки.

Але якщо занепокоєння перетворилося в страх, почуття безпорадності або паніку, варто взяти до уваги і використовувати деякі способи позбавлення від емоційної напруги і нав'язливих тривожних думок:

Визнайте свою тривогу і не намагайтеся її заперечувати

Чим більше ви докладаєте зусиль, щоб про щось не думати, тим більше ви про це думаєте. Спроба заперечувати будь-які тривожні почуття не допоможе впоратися зі стресом. Тривога допомагає нам підготуватися і бути в безпеці. Це нормально, відчувати почуття неспокою;

Не зациклюйтеся на негативній інформації

Тривога може змушувати нас зосереджуватися тільки на гірших сценаріях. Важливо брати до уваги і позитивні факти, наприклад, що згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я поточний коефіцієнт одужання для COVID-19 набагато перевищує його рівень смертності. Не варто зациклюватися на переоцінці загрози і недооцінки стійкості людини. Але не варто забувати і про методи елементарної безпеки;

Обмежте час, що проводиться в соціальних мережах

Існує різниця між отриманням інформації та одержимістю новинами. Використання соціальних мереж в якості джерела інформації про COVID-19 тільки посилить тривогу, крім того, варто пам'ятати про ризик дезінформації, яка має намір або є мимовільною.

Мова йде не про повне відключення джерел інформації, а про дозоване використання, яке дозволить бути в курсі обстановки і останніх рекомендацій, але не впадати в паніку;

Залишайтеся активним

Виконання фізичних вправ, заняття аеробікою, йогою або танцями вимагають концентрації, яка допоможе розуму відволіктися від стресових подій, нав'язливих думок, а також допоможуть в боротьбі з деякими фізіологічними симптомами тривоги: пітливістю, нудотою, напругою тіла. Дієвими є і техніки розслаблення м'язів.

Постарайтеся збалансувати харчування і лягати спати вчасно

Здорове харчування важливо завжди, але особливо зараз, коли перебуваючи в стані неспокою і напруги велика спокуса пуститися у всі тяжкі, включаючи споживання алкоголю. Соціальні мережі рясніють алкогольними жартами, але важливо розуміти, що насправді алкоголь є депресантом. Можна відчути зниження занепокоєння в даний момент, але з часом для отримання того ж ефекту знадобиться все більшу і більшу кількість алкоголю.

Занепокоєння може сприяти порушенню сну, але все ж таки постарайтеся висипатися, мінімум семигодинний нічний сон збільшить вашу здатність справлятися зі стресом протягом дня.

Підтримуйте зв'язок з родиною і друзями

Навіть в період карантину немає необхідності в повній самоізоляції, оскільки це тільки додасть занепокоєння. Варто мінімізувати фізичні контакти, але спілкування з близькими, друзями і знайомими по телефону або за допомогою інтернету допоможе мінімізувати відчуття ізольованості, дасть можливість підтримати або отримати підтримку від близької людини, замість того, щоб обговорювати коронавірус з незнайомцями в Facebook.

І якщо ви помітили, що якийсь чоловік посилює ваше занепокоєння, ви напевне відчуєте себе краще, зробивши перерву в спілкуванні. Якщо це близька і улюблена вами людина, попросіть не посилювати свою і вашу тривожність обговоренням певних тем. У період тотальної паніки варто захищати себе, дистанціюючись від будь-якого, хто збільшує ваш стрес.

/Files/images/distantsyne/изображение_viber_2020-04-06_17-49-40.jpg

ЯК ЗБЕРІГАТИ СПОКІЙ, КОЛИ ВСІ ПАНІКУЮТЬ?

Поки одні спокійно переживають карантин, оцінюючи те, що відбувається досить критично, інші ж продовжують панікувати. Відомо, що поведінка людей під час масових заворушень або панічних проявів всередині групи буває дуже схожою та однотипною. Мислення стає досить ригідним, не гнучким, що є причиною виникнення певних когнітивних спотворень.

Що означає цей термін та які з спотворень є найбільш поширеними в нинішній ситуації?

Когнітивні викривлення - це помилкове сприйняття інформації, яке призводить до помилкових вчинків і емоцій. Когнітивні спотворення властиві абсолютно всім людям.

  • Вибіркове сприйняття - схильність людей приділяти увагу тим елементам оточення, які узгоджуються з їх очікуваннями, та ігнорувати інші. Наприклад, слухаючи новини про коронавірус, люди надають першочергове значення інформації про тих, хто помер, та ігнорують інформацію про тих, хто вилікувався.
  • Упередженість підтвердження - здатність людини шукати та інтерпретувати тільки ту інформацію, з якою вона погоджується, тією, яка узгоджується з її точкою зору, переконаннями або гіпотезою. Наприклад, якщо скажуть - коронавірус вкрай небезпечний, він швидко поширюється, все затягнеться на довгі роки - в такому випадку людина буде сприймати лише цю інформацію, ігноруючи той факт, що насправді відсоток видужавших вище і уряди всіх країн світу докладають величезних зусиль, щоб впоратися з хворобою.
  • Упередження виживання - це схильність ідентифікувати одну групу та ігнорувати інші, ґрунтуючись на статистиці. Наприклад, якщо буде один померлий і сто тих, хто вилікувався, то людина буде оцінювати ситуацію по загиблому, а не за тими, хто одужав.
  • Евристика доступності - інтуїтивний та не особливо логічний процес, коли людина оцінює частоту і можливість зміни подій за легкістю, з якою різні приклади і випадки приходять на розум. Наприклад, чим частіше оточення буде говорити про смерть, так само часто воно буде цю смерть спостерігати.
  • Ефект недавності - тенденція гостріше оцінювати значення недавніх подій, ніж тих, що сталася раніше. Наприклад, людина буде стверджувати, що люди хворіють на вірусні захворювання зараз набагато більше, ніж раніше. Від сезонного грипу кількість померлих була не менша, ніж від коронавірусу. Це говорить не про те, що коронавірус безпечний, а про те, що ми ігноруємо більш ранні епідемії і пандемії.
  • Сила думки - це модель передбачень і поведінки, коли відбувається те, про що людина постійно думає та говорить. Вона стверджує, що у неї нічого не вийде на роботі, через це псується настрій, в результаті робота когнітивної сфери порушується, що призводить до втрати робочого місця.

У суспільстві вистачає неприємностей, окрім коронавірусу та карантину, тому нам потрібно бути більш критичними й оцінювати життєві ситуації через здоровий глузд. Перш ніж посилатися на якусь статистику, обов'язково перевірте її на достовірних джерелах, у першу чергу на сайті Міністерства охорони здоров'я, а не на різних фейкових пабліках і сайтах.

Не хворійте та бережіть себе! Чисті думки творять дива!


Мозок потребує спільної роботи двох півкуль. Збалансована робота головного мозку дитини забезпечує гарне функціонування травної та імунної систем, а також підвищує інтелектуальні здібності. Якщо робота мозку не збалансована, у дитини можуть виникати проблеми з моторними (руховими) навичками, здатністю обробляти інформацію, а також проблеми з травною, гормональною та імунною системам.

До того ж, виконуючи кілька простих вправ, ви і ваша дитина можете весело й цікаво провести час. Вправи наступні:

Нейропсихологічна гра "Роби як Лорі" (повтори, якщо зможеш)


Кiлькiсть переглядiв: 0